NEFES SICAKLIĞINDAN AKCİĞER KANSERİ TEŞHİS EDİLEBİLİR Mİ?

Yeni bir araştırmada “nefes sıcaklığının ölçülmesiyle akciğer kanserinin erken dönemde teşhis edilebileceği” bildirildi.

İtalya’ da Foggia Üniversitesi uzmanları, akciğer kanseri şüphesi ile ileri tetkik için yönlendirilen 82 kişiyi inceledi ve bunların 40’ ına kanser teşhisi kondu.

Daha sonra 82 hastanın nefeslerinin sıcaklığı “X-Halo” adlı özel bir termometre ile ölçüldü.

Akciğer kanseri teşhis edilenlerin nefes sıcaklıklarının kanser olmayan hastalara nazaran daha yüksek olduğu görüldü.

Sigara içme süresi arttıkça ve kanserin evresi ilerledikçe sıcaklık artışının da daha fazla olduğu ve belirli bir nefes sıcaklığının kanser için eşik değer olabileceği belirlendi.

Münih’ te yapılan European Respiratory Society (ERS) kongresinde sunulan araştırmanın başı olan Giovanna Elisiana Carpagnano şunları söylüyor:

“Akciğer kanseri nefes sıcaklığının artmasına yol açıyor. Bu önemli bir keşif ve akciğer kanserinin teşhisinde yeni ufuklar açılabilir.

Nefes sıcaklığının ölçümü gibi çok basit ve hastaya hiçbir sıkıntı vermeyen bir yöntemle akciğer kanserinin teşhisi mümkün olabilir”.

Nefes sıcaklığından kanser teşhisi mümkün mü?

Nefes sıcaklığından akciğer kanseri teşhisi konması gerçekten ilk bakışta çok cazip görünüyor ama bunun bir teşhis metodu olarak değer kazanacağına ihtimal vermiyorum.

BİR: Akciğerlerde mikroplu iltihaba yol açan bronşit, pnömoni, akciğer apsesi, tüberküloz gibi pek çok hastalıkta nefes sıcaklığının artması mümkündür.

İKİ: Akciğerlerin mikropsuz iltihaplarında da yani enflamatuar hastalıklarda da nefes sıcaklığı artabilir.

ÜÇ: Nefes sıcaklığının artması mutlaka bir akciğer hastalığını göstermez, vücudun başka bir yerindeki bir hastalık da nefes sıcaklığını artırabilir.

DÖRT: Bazı akciğer kanserleri nefes sıcaklığı artışına yol açmayabilir.

Gelelim neticeye

İtalyan araştırmacılar “nefes kokusundan akciğer kanseri teşhis edilmesinden” etkilenerek biz de bu işi nefes sıcaklığını ölçerek yapalım diye düşünmüş olmalılar.

Nefes kokusundan kanser teşhisinin elbette bir mantığı var ve üzerinde çalışılması anlamlıdır ama nefes sıcaklığından kanser teşhisi bence tamamen bir “İtalyan fantezisi” dir.

Giovanna Elisiana Carpagnano, bir gece üstü açık yatmış olmalı.

Bu test olsa olsa bir “tarama testi” olabilir, hepsi bu!

Alt konular: