kanser | Konular | Kitaplar

Beslenmemize dikkat ederek anti-kanser meyve, sebze ve bitkileri kullanarak kanserden korunabilir miyiz? Hangi meyve, sebze ve bitkiler için anti-kans

*Öğünlerimizin büyük çoğunluğunu günde en az 5 porsiyon olacak şekilde bitkisel gıdalara ayırmamız gereklidir.

*Hayvansal kaynaklılar olmak üzere aşırı yağlı gıdalardan uzak durmamız gereklidir.

*Alkol alımının azaltılması ve düzenli egzersiz yapılması gereklidir. Özellikle yağdan zengin beslenme kalp ve damar hastalığı dışında birçok kansere neden olabilmektedir. Düzenli olarak alkol kullanılması karaciğer, meme ve kalınbağırsak kanseri gelişme riskini arttırmaktadır. Ülkemizde özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerimizde çok sık görülen yemek borusu ve mide kanserleri yoğun acı tüketimi ve doğrudan ateşte pişirilmiş gıdaların sık tüketilmesi ile ilişkilidir.

*Turşu, prebiyotik gıdalar sınıfında yer almaktadır. Geleneksel usullerle ve doğal fermantasyon yöntemiyle hazırlanmış turşunun, az miktarda tüketimi bağırsak florası için faydalı olurken, bunun fazla miktarda tüketimi ayrıca yapay asit ve aşırı tuz kullanılarak yapılan turşuların az da olsa tüketimi mide ve yemek borusu kanserlerine neden olabilmektedir.

*Yağda kızartma ve kömürde pişirme işlemleri sırasında da kansere neden olan maddeler açığa çıkmaktadır. Gıdaların ideal tüketimi çiğ, buğulama veya haşlama ile pişirilerek tüketilmesidir.

*Meyve ve sebzeler vitamin lif ve yararlı kimyasal maddelerden zengin olup kanserden koruyucudur. Her gün en az 5 bardak su içilmesi de toksinlerin atılması açısından yararlıdır. Lifli gıdalar özellikle kalınbağırsak kanserine karşı koruyucu olup fasulye, meyve ve sebze ve tam tahıl ürünlerinde bol miktarda bulunmaktadır.

*Katı meyve ve sebze tüketimi daha yararlı olup renkli gıdalar tercih edilmelidir. Tek tip gıda tüketiminden kaçınılmalı ve farklı gıdalar tüketilmelidir. Sebzelerden koyu yeşil olanlar seçilmelidir. Tüketilen gıdaların doyurucu olması yanı sıra kalori kalori miktarları düşük olmalıdır. Sağlıklı bir beslenmede bitkisel gıdalar, öğünün ≥ 2/3’ ünü hayvansal gıdalar ise öğünün < 1/3’ ünü oluşturmalıdır.

*Kırmızı et tüketimi günlük olarak 90 gram ile sınırlandırılmalıdır. Balık veya kümes hayvanları için porsiyon kısıtlaması yoktur ama meyve ve sebze alımını kısıtlamayacak düzeyde tüketilmelidir.

*Kansere karşı yararlı gıdaların başında sarımsak ve soğan, brokoli ve lahana, domates ve biber, portakal ve limon, kırmızı renkli meyveler, tam tahıl ve fasulye, bitki ve baharatlar, yeşil çay gelmektedir.

*Keklikotu meme, yumurtalık ve rahim kanserlerine karşı, zerdeçal prostat, kalınbağırsak ve cilt kanserine karşı, biberiye meme, akciğer ve cilt kanserine karşı koruyucu olabilir.

*Zencefil antioksidan ve iltihap giderici özelliklere sahip yararlı gıdaların başında gelmektedir.

*Yulaf ezmesi, kahverengi pirinç, bakliyat ve tam buğday ekmeği gibi diğer bitkisel gıdalardan da tüketilmesi gereklidir. Yemeklere baharat ve şifalı bitkiler katılabilir. Kalori alımını azaltmak için sos, yemek sosu ve salata sosunun tüketimi sınırlandırılmalıdır.

*Kilo artışı veya şişmanlık kanser riskini arttırır (meme, kalınbağırsak, rahim ve böbrek kanseri gibi). Bu nedenle kilo alımından ve aşırı kilolu olunmasından kaçınılmalıdır.

24 Ekim 2015

Konular