kanser | Konular | Kitaplar

Lahana prostat kanserini engelliyor

Brokoli ve lahananın, prostat kanseri tehlikesini yarı yarıya azalttığını biliyor muydunuz?
Evet... Salatasını ve yemeğini büyük bir zevkle yediğimiz bu iki sebze aynı zamanda harika bir şifa kaynağıdır.
Fred Hutchinson Kanser Araştırma Merkezi’nde Dr. Alan Cristal başkanlığındaki bir ekip tarafından yürütülen araştırmanın sonuçları bu bilgileri doğruluyor. Araştırma ile ilgili açıklamalarda; turpgiller ailesine mensup brokoli ve lahananın prostat kanseri riskini azalttığı belirtiliyor.
ABD’nin Seattle kentinde yaşları 40-64 arasında bin 230 kişi üzerinde yapılan araştırmalarda; günde üç defa lahana ve brokoli gibi sebzeleri yiyenlerle bol bol meyve tüketenlerde, daha az yiyenlere oranla yüzde 48 daha az prostat kanseri
görüldü. Araştırmalarda, prostat kanseri riskinin azaldığı kişilerin, ağırlıklı olarak brokoli, karnabahar, brüksellahanası gibi, turpgillerden sebze türleri yedikleri belirlendi. Bu sebzelerin, prostatı aktif kılan enzimleri engellediği belirtildi.
Sebzelerin kansere karşı faydalı olduğuna işaret eden bilim adamları, bunu, bitkilerin içinde bulunan ve bitkileri toksinlere karşı koruyan kimyevi maddelere bağlıyorlar.
Tıp dünyasının açıklamaları böyle... Bizim size tavsiyemiz de bol bol sebze yemeniz.. Sağlıklı yaşamanın sırrı sebze ve meyveden geçiyor.

24 Ekim 2015

Konular