Kanser Nedir?

Kanser, hücrelerde DNA hasarı sonucu bazı hücrelerin kontrolsüz veya anormal şekilde büyümesi ve çoğalmasıdır. Karsinom, sarkom,lösemi, lenfoma/myeloma, merkezi sinir sistemi kanseri olmak üzere alt tiplere ayrılır.

Karsinom:ciltten yada iç organların zarlarından

Sarkom:vücudu ayakta tutan destek dokudan kemik kıkırdak kas yağ gibi

Lösemi:kan ve kemik iliğinden

Lenfoma/myloma:vücudun bağışıklık sisteminden

MSS:beyin ve omurilik ten köken almaktadır.

Temelde iki tür kanser türü vardir. İyi huylu ve kötü huylu
İyi huylu kanser genelde olduğu yerde var olur, cerrahi olarak çıkarıldığında tekrar etmez ve uzak organlara gitme potansiyeli yoktur.
Kötü huylu kanser çıkarıldığında uzak organlara gidebiliyor ve başka yerlerde kendini ifade edebiliyor. 
Günümüzde kanser önemli bir halk sağlığı problemidir. Dünyada 2. sıra ölüm sebebi, yılda 7.5 milyon kişi bu hastalıktan kaybediyor. Türkiyede yaklaşık 70 bin kişinin hayatını kaybettiği ve ölen her üç hastadan birinin kanser hastası olduğu biliniyor. 

Kanser DNA hasarıyla ortaya çıkıyor bu hasara mutasyon diyoruz. Üst üste eklenen mutasyonlar 5-10 yılda kansere döner. Bu kanserli DNA yı nereden alıyoruz? İnsan vücudunda her bir gen çifttir. Biri anneden diğeri babadan gelir.Kanserli DNA ya anneden babadan yada çevresel etkenlerden zarar görerek mutasyona uğrar. Çevresel etkenler kalıtsal etkenlerle etkileşim içindedir nihayetinde kanseri ortaya çıkarıyor. 
Vücudumuzda Kansere Sebep olan faktörler? 

Öncelikle genetik yatkınlık, bazı hormonlar, yaşlanma, zayıflamış bağışıklık sistemi, alkol kullanımı. İlaç kullanımı çevresel faktörlerden kimyasallar sigara asbest,arsenik, bazı virüs bakterileri, hava kirliliği gibi.