Fast Food, kanser riskini artırıyor

Beslenme uzmanları, fast food olarak adlandırılan ayaküstü yemek yeme alışkanlığının kalın bağırsak kanserine yol açabileceğini belirtiyor.

Vücut için en uygun beslenmenin lifli, posalı, sulu yemekler ile sebze ve meyvelerle sağlanabileceğini, ayaküstü ve hızlı beslenme tarzının ise birçok sağlık sorununa neden olabileceğini söyleyen doktorlar, fast food beslenme şeklinin fazla kilolardan asla kurtulamama anlamına da geldiğini hatırlatıyor. Yenildikçe zamanla alışkanlık yaratan karbonhidrat ağırlıklı bu gıdalar, damar sertliği sorununa da yol açıyor. Pratik bir beslenme yöntemi olarak tanımlanan ve çok sayıda insan tarafından sadece bu nedenle tercih edilen fast food beslenme şekli, sağlık için hiç bir fayda içermemesiyle biliniyor. 

Kalın bağırsak kanseri, daha çok ayakta uzun süre kalma, uzun süre oturarak iş yapma, yanlış beslenme, ishal durumlarında ve kalıtımsal olarak ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle insanları yanlış beslenmeye teşvik eden fast food alışkanlığı bu hastalıkların başlıca nedenleri arasında gelmektedir. Kalın bağırsak sorunlarının tedavisi başlangıç aşamasında mümkün olmasına rağmen zamanında tedavisi yapılmadığı takdirde birçok ciddi sağlık sorununa yol açan bir hastalık olabilir. Bu hastalıktan korunmak için beslenme alışkanlıklarına çok dikkat edilmesi gerekir. İşte uzmanların kalın bağırsak kanserine karşı önerdikleri beslenme tavsiyeleri: 

Dengeli beslenin 

Öğün saatlerinizi değiştirmeyin 

Fast food tipi yemek alışkanlığından kaçının 
Posalı ve lifli sebze ve meyveleri bol miktarda yiyin 

Yoğurt, süt ve peynir gibi kalsiyum ağırlıklı gıdaları aksatmayın 

Çok su için 

Egzersiz yapın